You are currently viewing Doğu Çankaya ‘Günlük Hayat Portreleri’

Doğu Çankaya ‘Günlük Hayat Portreleri’

8 – 15 NİSAN 2013

Galeri/Miz’in sergilerine ev sahipliği yaptığı ressam Doğu Çankaya , üniversite sıralarından bu yana dostu olan psikiyatr Alper Hasanoğlu’nun Remzi Yayınlarından çıkan “İlişkilerin Günlük Hayatı” isimli kitabını resimleyerek başladığı yeni resim serisini, 30 parçadan oluşan bir sergiye taşıdı.

Tamamı yağlı boya portrelerden oluşan  “Günlük Hayat Portreleri” hem Hasanoğlu’nun kağıda dökülen yazılarının Çankaya’da çağrıştırdıkları, hem de yazılarından bir o kadar bağımsız resimler olarak değerlendirilebilir.

Alper  Hasanoğlu’na göre her Pazar Radikal gazetesinde yazdığı yazılardan oluşan kitabı bir anlamda Doğu Çankaya’nın resimlerini yazılamış metinler iken“Günlük Hayat Portreleri“ adlı sergide yer alan resimler ise önceden yazılanan ilk resimlerdir.

Ortak proje olarak hayata geçen bu sergiyi projenin ilk kısmı olan İlişklilerin Günlük Hayatı kitabının yazarı Alper Hasanoğlu şu şekilde anlatıyor; ‘‘ Her pazar Radikal gazetesinde yazdığım yazıların bir kitap olacak bütünlüğe eriştiği sıralarda ressam ve hekim dostum Doğu Çankaya’yla bir sohbetimiz esnasında, bu kadar çok ortak anı paylaştığımız halde hiçbir ortak projemizin olmadığını fark  ettik şaşkınlıkla. Oysa o benim yazdıklarımı, ben onun tuvale döktüklerini hep takdirle izliyorduk. Önce hangimizin aklına geldi bilmiyoruz ama yazılarımın, kitabımın Doğu Çankaya tarafından resimlenmesi fikri kendiliğinden doğuverdi. Ressam dostum o kadar üretkendi ki çok kısa sürede sayısız yüz resimleriyle geldi bana. O portrelerin farklı anlamlarla dolu yüz ifadeleri sayesinde, yazılarımda sıradan insanın günlük hayatını anlattığımın farkına vardım. Yazıların çağırdığı suretler öyle etkileyiciydi ki, onların daha büyük tuvallere sıçramaması imkânsızdı. Böylece projemizin ikinci kısmı kendiliğinden ortaya çıkmış oldu. Bu resimlerden oluşan bir resim sergisi… Her bir resim, kâğıda dökülen yazıların Doğu’da çağrıştırdıklarıdır, yani yazılardan bir o kadar da bağımsızdır. Bu yazılar bir anlamda Doğu’nun resimlerini yazılamış metinlerdir de. Üstelik bu resimler önceden yazılanan ilk resimlerdir. Benim Doğu’nun suretleriyle bezeli kitabımın yayınlandığı gün, katmanları arasına yazılarımın gizlendiği resimlerin de sergilenmeye başlandığı gün olacak: Günlük Hayat Portreleri. Umarım bizim heyecanımızı, yazıları ve resimleri (kitapta-ki ve sergideki) okuyanlar/görenler de paylaşır.

Doğu Çankaya’nın bu özel sergisi 8-15 Nisan 2013 tarihleri arasında Teşvikiye Galeri/Miz ’ de izlenebilir.