You are currently viewing Şevval Konyalı

Şevval Konyalı

Şevval Konyalı (d.1997, İstanbul), İstanbul’da yaşayan ve çalışan bir sanatçıdır. 2021 yılında Koç Üniversitesi Medya ve Görsel Sanatlar bölümünden en yüksek onur derecesiyle mezun olmuştur.

Enstalasyon, fotoğraf, video ve grafik tasarım gibi geniş bir medya yelpazesinde çalışmaktadır. Kişisel ve tarihsel anlatıların büyük rol oynadığı eserlerinde; kimlik, çevre-bellek ilişkisi, toplumsal cinsiyet rolleri ve sanat yapıtının orijinalliği ele aldığı konular arasındadır. Efemera, buluntu nesneler, karalamalar ve yazılı ifadeler sıklıkla kullandığı gereçler arasındadır.  

2021’ de “Re” isimli enstalasyon eseriyle 39. Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülünü kazanmıştır.

2019’dan beri, otizmli çocukların takıntıları olan favori nesnelerini arşivlendiği enstalasyonu “Otizm Favori Nesne Dolabı”, Koç Üniversitesi Hastanesi desteğiyle birlikte sürdürülüp zenginleşmektedir.

2022’ de deterjan markası OMO işbirliğinde Okul Dışarıda Günü`ne özel, çocukların hayallerindeki dünya çiziminden ilham aldığı, atık malzemelerden oluşan enstalasyon eseri, İstanbul metro istasyonlarında ve İstanbul Oyuncak Müzesinde sergilenmiştir.  

2021’ de İsviçreli saat markası Swatch’un PROSPECT 100 işbirliğinde düzenlediği Uluslararası Swatch Monogram Logo Tasarım Yarışmasında 1970 başvurudan kazanan ilk 5 finalist arasında yer almıştır.

Eserleri Contemporary İstanbul, Elgiz Müzesi ve Arkas Sanat Merkezinde sergilenmiştir; BASE ve Genç Sanat yarışma sergilerinde yer almak üzere seçilmiştir.  

Akbank Sanat ve Açık Diyalog İstanbul işbirliğinde düzenlenen 2021-2022 Çağdaş Sanat ve Küratörlük Seminer Programı eğitimlerini başarıyla tamamlamıştır.

Eserleri Mustafa Taviloğlu sanat koleksiyonunda yer almaktadır.