You are currently viewing ‘İzlenimler ve Karşılıklar’<br>Uluslararası Konuk Sanatçı Programı

‘İzlenimler ve Karşılıklar’
Uluslararası Konuk Sanatçı Programı

18 EYLÜL – 15 EKİM 2012

Sanatçılar: Sadık Arı, Charles Garcin, Helena Hernández, Naci Güneş Güven, Rebecca Travis, Elize Vossgatter, Emma Wieslander

Küratör: Alev Berberoğlu

İzlenimler ve Karşılıklar sergisi Galeri/Miz’in 2012 yılı yaz ayları boyunca ilkini gerçekleştirdiği, uluslararası nitelikteki konuk sanatçı programı sonucunda ortaya çıkmıştır.

Sezon boyunca yeni sergilerle senelik programını sürdüren Galeri/Miz, yaz dönemi için farklı bir mekân politikasına giderek beyaz küp formatındaki sergileme alanını bir atölyeye dönüştürdü ve genç sanatçıların yeni üretimlerine ortam sağlamak, uluslararası genç sanatı İstanbul sanat ortamına taşımak ve kültürler arası diyaloğu arttırmak amaçlarıyla konuk sanatçı programını başlattı. Yaygın olarak, belirli periyotlar hâlinde sadece konuk sanatçı programlarına yer veren kültür-sanat mekânlarından farklı olarak Galeri/Miz yalnızca yaz dönemlerinde sanatçı atölyesine dönüşüyor; böylece birbirinden tamamen farklı iki çalışma sistemini tek bünyede birleştirmiş oluyor ve sanatı sergileme, izleyicilere sunmanın yanı sıra sanat üretim süreçlerinin ve sanatsal yaratıcılığın hem tanığı hem de mekânı olarak her iki sistemden de beslenme fırsatı buluyor.

Program kapsamında Galeri/Miz Haziran – Ağustos ayları arasında sanatçılar Sadık Arı (Türkiye), Charles Garcin (Fransa), Helena Hernández (Meksika), Naci Güneş Güven (Türkiye), Rebecca Travis (İngiltere), Elize Vossgatter (Güney Afrika) ve Emma Wieslander’i (İsveç) ağırladı. 2 veya 3 haftalık süreler için İstanbul’da yaşayıp atölye olarak galeri mekânını kullanan yabancı sanatçılar ağırlıklı olarak şehirden, yerel kültürden, dilden, yerel halk sanatlarından, şehrin tarihi ve kültürel mirasından, güncel yaşamdan izlenimlerini topladılar ve kendi sanatsal pratikleri çerçevesinde ürettikleri yeni yapıtlarıyla bu izlenimlere çeşitli karşılıklar verdiler. Yerli sanatçılar ise kendi çalışmalarında cesur bir şekilde yenilik arayışlarına girişerek, önceki çalışmalarına teknik veya tematik anlamda farklı deneysel boyutlar getirdiler ve bir anlamda kendilerine dönük yeni sorular sorarak yeni karşılıklar ortaya koydular.

Yeni sezonun ilk sergisi olan İzlenimler ve Karşılıklar ile yeniden bir sergileme mekânına dönüşecek olan Galeri/Miz, 7 genç sanatçının yaz boyunca ortaya koyduğu ve ilhamını özünde mekândan, İstanbul’dan ve kültürden alan yapıtlarını sanat izleyicisiyle buluşturuyor. Farklı sosyal, kültürel arkaplanlardan ve eğitimlerden gelen sanatçıların mekâna ve kültüre dair verdiği karşılıklar bize sanatın başlı başına bir mecra olarak ne denli büyük bir yorum zenginliğine imkân verdiğini gösteriyor.

E-katalog için tıklayınız